Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Interessant dokumentarserie på DR om præster i krig og dermed militærets tjeneste undviger behændigt at tale om det politiske i krigens væsen, skriver Henrik Palle i denne klumme.

Ny DR-serie handler om de fire H’er. Man føler næsten trang til at tilføje: Årh, hold op

Katja Rosholm gør honnør i uniform. For selv om feltpræster ikke skal deltage aktivt i kamphandlinger i krig, skal de stadig iagttage passende militær adfærd. Foto: Carl August Jansson
Katja Rosholm gør honnør i uniform. For selv om feltpræster ikke skal deltage aktivt i kamphandlinger i krig, skal de stadig iagttage passende militær adfærd. Foto: Carl August Jansson

En af de mest interessante karakterer i den gamle, men stadig seværdige og absolut relevante (anti-krigs)komedieserie ’M*A*S*H’, der kørte i elleve sæsoner fra 1972 til 1983, er feltpræsten fader Mulcahy, der med et mildt smil og barnetroen intakt forsøger at fastholde tilstedeværelsen af en eller anden form for guddommelig rimelighed i Koreakrigens barbarisk blodige kaos.

Han er sjælesørger, men sandelig også sjælefisker i en sammenhæng, hvor fangsten byder sig til, fordi der som bekendt ingen ateister er i en skyttegrav. Han er imidlertid også bokser, så han kender både til den knyttede næve og den åbne kærlige hånd.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her