’Nazisterne i USA’, der kan ses på DR, er et forfærdeligt, fortræffeligt portræt af amerikansk fascisme, skriver Bo Tao Michaëlis i denne klumme.
DR-serie er et forfærdeligt og fortræffeligt portræt af amerikansk fascisme
'Nazisterne i USA' - eller 'Nazi Town, USA', som dokumentaren hedder på originalsproget - fortæller historien om naziorganisationen The German American Bund, som hyldede nazismens ideer og ideologi. Forbundet, som eksisterede fra 1936 til 1941, paraderede blandt andet i New Yorks gader. Foto: DR
Dette er en ganske forfærdelig og dog fortræffelig dokumentarfilm, ’Nazisterne i USA’, der kan ses hos DR.
Det første, fordi den skildrer et nazistisk USA med optagelser af nazistisk børneopdragelse forklædt som almindelig amerikansk sommerlejr. Møder med uniformerede nazister, som heiler til et stort billede af nationens grundlægger, George Washington.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.