Syng om studentens lykkelige dag. Lad os da frydes i ungdommens vår. End banker hjertet med friske slag, og den lysende fremtid er vores.
Sådan lyder det i Herman Sätherberg og prins Gustafs ’Studentsången’ fra 1852. Den synger man efter sigende stadig på den anden side af Øresund, når eksaminerne er overstået, og huen er på hovedet. Men her til lands kan vi også være med. Blandt andet diverterede en vognfuld unge fra min gamle skole, Sankt Annæ Gymnasium, med en entusiastisk og alkoholberiget version af H.C. Andersens og Henrik Rungs dårende dejlige ’I Danmark er jeg født’, som burde være nationalsang i stedet for den flommede ’Der er et yndigt land’. Men lad nu det ligge.
Set og hørt er Politikens daglige klumme om tv, streaming, radio og podcast. Den skrives på skift af avisens skribenter og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.




























