Sepp Piontek har svært ved at forstå, hvad Åge Hareide siger, og omvendt, men det er lige meget. ’Landstrænerne’ på TV 2 er ualmindelig godt tv, skriver Søren-Mikael Hansen i denne klumme.

Tænk, at fem mænd i en sofa kan være så godt tv

Åge Hareide, Morten Olsen, Kasper Hjulmand, Sepp Piontek og Bo Johansson har orkestreret nationale følelsesudbrud i mere end 40 år. Foto: Jesper Bøjlund / TV 2
Åge Hareide, Morten Olsen, Kasper Hjulmand, Sepp Piontek og Bo Johansson har orkestreret nationale følelsesudbrud i mere end 40 år. Foto: Jesper Bøjlund / TV 2
Lyt til artiklen

I virkeligheden er ’Sugar, Sugar’ jo ikke ekstraordinært god popmusik, men når nu det var dansen til netop det nummer, der endte i livets første kærestekys, genkalder det alligevel øjeblikkets berusende lykkefølelse, når The Archies en sjælden gang får adgang til bilradioen.

Vi har hver især et lille lager af den slags individuelle faktorer – dufte, lyde, billeder – der udløser genoplevelsen af de stærkeste følelser i vores liv, men de eksisterer også i ganske særlige kollektive varianter. Derfor er ’Landstrænerne’ ualmindelig godt tv.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her