De fleste kender sikkert til Joseph Hellers roman ’Punkt 22’ fra 1961. Det er en satirisk krigsroman, hvis titel henviser til det forhold, at man kun kan blive hjemsendt fra krigen på grund af sindssyge, hvis man anmoder om det, og hvis man gør det, er man ikke helt tosset nok til at få løbepas alligevel. Og det kan man jo sidde og klukke over i lænestolen.
Men konfronteret med 24-årige Annas skæbne i dokumentarserien ’Pigen på den lukkede’, dukker Hellers mesterlige fiktion op i erindringen. Imidlertid er det ikke hverken grin eller bare et skævt smil, den fremkalder. I stedet er det en følelse af kvalmende ubehag over, at mennesker kan komme så langt ud og så alligevel ikke få den fornødne bistand fra sundhedsvæsenet og de sociale myndigheder.
Set og hørt er Politikens daglige klumme om tv, streaming, radio og podcast. Den skrives på skift af avisens skribenter og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.


























