Kvinderne i DR’s ’Slædepatruljen’ er imponerede viljestærke og udholdende, men det er irriterende, at de død og pine skal vise sårbarhed for at være gode nok, skriver Marie Andersen i denne klumme.

Havde man egentlig forlangt det samme af en mand i et lignende program?

Det ligner noget fra et torturkammer, men det er kvinderne fra ‘Slædepatruljen’, der skal testes i at holde både vejret og fokus under vand. Foto: Jeppe Melciorsen
Det ligner noget fra et torturkammer, men det er kvinderne fra ‘Slædepatruljen’, der skal testes i at holde både vejret og fokus under vand. Foto: Jeppe Melciorsen
Lyt til artiklen

Magelighed er ikke et ord, kvinderne i ‘Slædepatruljen’ kender til.

I DR’s netop afsluttede realityprogram har 18 kvinder forsøgt at bevise, at Siriuspatruljen også er et sted for dem. Der har nemlig aldrig været en kvinde med i enheden, der i over 70 år har haft til opgave at forsvare Danmarks suverænitet i Nordøstgrønland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her