Svend Brinkmanns ven Anders tog sit liv. I DR-programmet ’Brinkmanns briks’ taler Brinkmann med Anders’ efterladte kone om hvorfor. Men samtalen handler om meget mere end død, skriver Sarah Skarum i denne klumme.
Svend Brinkmanns ven og kollega tog sit eget liv. Hans efterladte kone fortæller, hvad der skete
Svend Brinkmanns nære ven og kollega Anders var blot 48 år, da han tog sit eget liv. I 'Brinkmanns briks' taler psykologiprofessoren, som ses her, med Anders' hustru. Foto: Joachim Ladefoged
Lyt til artiklen
Henter...
Det er nemt at blive lidt træt af at høre om og på Svend Brinkmann, der med sit evindelige venlige jyske overskud er her og der og alle vegne (også denne avis), skriver bøger og er professor i psykologi. Læg dertil, at han også har et ugentligt program, ’Brinkmanns briks’, på P1.
Men glem fornemmelsen af at have fået lige rigeligt Svend Brinkmann og lyt til et af de nyeste afsnit af ’Brinkmanns briks’, ’Anders tog sit eget liv – hvad skete der?’. Her er Brinkmann enestående god som vært, ven og lytter.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.