Sportswashing er ikke et nyt fænomen. Ny dokumentar på DR fortæller, hvordan fodbold blev (mis)brugt i DDR, skriver Sarah Skarum i denne klumme.

Program på DR giver et skræmmende indblik i DDR's metoder

Fodbold blev et frirum for borgerne i DDR. Her kunne man råbe ad autoriteterne og udtrykke sin modvilje mod regiments åbenlyse indgriben i kampene.  Foto: Scanbox Entertainment
Fodbold blev et frirum for borgerne i DDR. Her kunne man råbe ad autoriteterne og udtrykke sin modvilje mod regiments åbenlyse indgriben i kampene. Foto: Scanbox Entertainment
Lyt til artiklen

Går man rundt med den idé, at sportswashing – altså at bruge sport til at fremme sin dagsorden eller få et bedre image – er en moderne fidus, som russerne (f.eks. Roman Abramovitj, milliardæren, der købte Chelsea, og Putin, der fik vinter-Ol til Sochi) opfandt, og som talrige arabere i disse år forfiner med opkøb af Premier League-klubber som Newcastle og Manchester City, VM i fodbold i Qatar og golfturneringer med så store præmier, at mange golfstjerner har svært ved at sige nej, tager man gruelig fejl.

Ideen med at bruge sport til at fremføre et budskab er slet ikke ny.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her