Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Var alting meget federe i 1980’erne? Nej, egentlig ikke. Måske lige bortset fra tv-seriernes temasange, skriver Anders Godthjælp Nielsen i denne nostalgidryppende klumme.

Hvad pokker er der dog sket med legendarisk tv-serie?

Crockett og Tubbs  (Don Johnson og Philip Michael Thomas) var ret så seje dengang i 1980'erne. Og det var titelsangen til 'Miami Vice' også.  Foto: Pr-foto
Crockett og Tubbs (Don Johnson og Philip Michael Thomas) var ret så seje dengang i 1980'erne. Og det var titelsangen til 'Miami Vice' også. Foto: Pr-foto
Lyt til artiklenLæst op af Anders Godthjælp Nielsen
05:45

Forleden røg jeg i et kaninhul på YouTube. Jeg var ved at gøre den oplæste udgave af en artikel klar: Anmeldelsen af 2024-rebooten af ’Dick Turpin’, der kan ses på Apple TV+. Og jeg undrede mig: Hvad pokker var der dog sket med den legendariske temasang, som passede perfekt til seriens ’landevejsrøver til hest’-univers?

’Dick Turpin’ blev sendt på Danmarks Radio i 1980’erne. Dengang fjernsynet sammen med Vi Unge og Bravo, som jeg hentede oppe i bladkiosken i Herlufmagle, var mine primære kilder til kulturel horisontudvidelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Send os en hilsen

Er du en af dem, der forbinder sommerferien med sydeuropæisk sol og varme?

Eller har de stigende temperaturer og klimaforandringerne ændret dine ferievaner?

Send os et digitalt postkort og fortæl os om din ferie. Hvor er du? Hvor varmt er der? Har du gode tip til at håndtere varmen?

Så samler vi læsernes poskort.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her