Holdt for Ninja-nar

'Ninja Reflex' er lutter variationer over seks småspil gentaget i en uendelighed og forsøgt krydret med østlig mystik og kursus i meditation.
'Ninja Reflex' er lutter variationer over seks småspil gentaget i en uendelighed og forsøgt krydret med østlig mystik og kursus i meditation.
Lyt til artiklen

Folk skriger efter endnu en samling minispil til Nintendo Wii, må en spildesigner hos Electronic Arts have tænkt, ’og nu med ninjaer!’. Intet i verden er sejere end ninjaer. Og når Wii er konsollen, hvor man styrer ved at baske med armene, burde et spil, hvor man er sværdsvingende skyggekriger være det perfekte match. Nix. ’Ninja Reflex’ er et uforløst forspil, hvor man på en ninjaskole øver sig i at fange fluer med spisepinde og karper med hænderne. Man træner reflekserne ved at reagere hurtigere end en ildflue, og man får lov til at kyle kastestjerner efter skydeskiver og gennemprygle krigere med sværd.

Herpå følger en ’eksamen’, der kun består af tilfældigt udvalgte minispil, man allerede har klaret. De ellers så forjættede sværdkampe er så upræcise i styringen, at et diskret vip med håndleddet virker lige så godt som et slag for fuld hammer. Bliver man træt af skolelivet, er der også et kursus i meditation, hvor en langskægget trænerkliché taler os gennem åndedrætsøvelser. Men hvor er det hele bare ligegyldigt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her