Wall-E dumper som spil

På spil er 'Wall-E' en jævnt hullet oplevelse. Bestemt udfordrende, men gåderne har mere karakter af surt arbejde, da de alle kan løses på samme måde.
På spil er 'Wall-E' en jævnt hullet oplevelse. Bestemt udfordrende, men gåderne har mere karakter af surt arbejde, da de alle kan løses på samme måde.
Lyt til artiklen

Stemmerne, musikken og visualiseringen matcher animationsfilmen glimrende. Underholdningsværdien gør ikke. ’Wall-E’ er ellers loyal over for sit filmforlæg, når man som den lille kubusformede robot tøffer baner rundt, samler skrald, der bruges til at åbne døre med. Og så videre til næste platform. Imens suser hans hightech-veninderobot Eva af sted gennem luften med fingeren på laserpistolen.

Ensformigheden melder sig efter få timer, for spildesignet var nok et hit i 80’erne, men her synes de sidste årtiers lektioner i spildesign at være totalt ignoreret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her