Ny Nintendo DS er små skridt frem

Den nye Nintendo DSi har fået et mere eksklusivt look og kan fra fødslen tage billeder, optage lyd, surfe på internettet og downloade nye spil. Men udvalget er endnu sølle, så nogen arvtager af Nintendo DS er den ikke.
Den nye Nintendo DSi har fået et mere eksklusivt look og kan fra fødslen tage billeder, optage lyd, surfe på internettet og downloade nye spil. Men udvalget er endnu sølle, så nogen arvtager af Nintendo DS er den ikke.
Lyt til artiklen

Det er svært at se det, hvis man ikke ved det. Nintendos opdatering af deres succesfulde Nintendo DS-konsol er mest af alt en ansigtsløftning snarere end en helt ny konsol.

Særligt når de mest mærkbare nyheder ved Nintendo DSi er mere indbygget hukommelse, lækrere brugerflade, to indbyggede 0.3 Megapixels kameraer og to skærme, der er blevet en kvart tomme større.

Selve følelsen af DSi er blevet mere voksen og tjekket med sin let ru overflade og matsorte finish. Selvom den er ret rektangulær, så ligger den forbavsende godt mellem hænderne, og alle knapper som styrekrydset klikker lækkert og hurtigt under finderspidserne. Højttalerne er kvantespring foran DS, og DSi føles bare mere eksklusiv og moden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her