Efterlysning: Disse spil kunne trænge til bedre historier

Assassin’s Creed: Unity. Franske Ubisoft ønskede at lave et kapitel i deres succesrige serie, som fangede Paris i den oprørske tid lige op til den franske revolution. Unity er på mange måder et ambitiøst spil, men ønsket om at lave folkemængder med tusindvis af borgere på randen af revolution lykkedes desværre ikke helt. Ved lanceringen var spillet plaget af en masse fejl, og det kørte ikke optimalt på hverken konsoller eller pc.

Elite: Dangerous. David Brabens fortsættelse til hans egen skelsættende klassiker fra starten af 80’erne lignede en vinder hele vejen. Et avanceret rumspil, hvori man kan udforske mere end 400 milliarder stjernesystemer, lyder jo helt fantastisk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
’Håndholdt panserværnsgranatkaster RPG-7V’. ’Kalasjnikov-automatgevær AK-74’. ’Offensiv håndgranat RGD-5’. Det er nok de færreste børn i 8. klasse, der ved, hvordan de våben skal bruges, hvad de hedder, og hvordan de virker rent teknisk. Men det gør børnene på skolen på den russiske ambassade i København. Her, blandt pæne lejligheder og store huse på Østerbro, er læren om de tre våben blot en brøkdel af det militære stof, børnene undervises i. Politikens journalist Sigrid Debois Reuss har gennemgået hundredvis af sider i en række dokumenter fra den russiske skole i København for at kortlægge, hvad der foregår inden for skolens mure.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her