Vanvid i Det Hvide Hus

Alle kneb gælder i krig og valgkamp, og der skal både sexskandaler og citatfusk til, hvis en psykotisk kanin skal vinde præsidentposten.
Alle kneb gælder i krig og valgkamp, og der skal både sexskandaler og citatfusk til, hvis en psykotisk kanin skal vinde præsidentposten.
Lyt til artiklen

En af de største fordele ved episodisk spildistribution er, at feedback fra køberne kan have indflydelse på senere afsnit i serien. Og fire måneder efter premieren på komedieserien ’Sam & Max’ begynder vi at kunne mærke, at udviklerne hos Telltale Games lytter til deres publikum. Resultatet er et betydeligt længere spil – næsten dobbelt så langt som forrige afsnit – og en smule sværere gåder, der både appellerer til garvede adventurefans og til mindre erfarne brugere. Historien begrænser sig ikke længere til de to detektivers lokalområde, men er en velkommen tilbagevenden til de rablende eventyr, der kendetegnede såvel Steve Purcells tegneserieforlæg som den første spiludgave fra 1993. USA’s præsident har tilsyneladende mistet forstanden og udsteder nye, vanvittige love til højre og venstre: obligatoriske gruppekram før, under og efter alle større sportsbegivenheder, en embargo på budding og skørest af alt: lovpligtig våbenregistrering. Det vil de skydegale snushaner Sam og Max naturligvis ikke stå model til, og de drager derfor til Det Hvide Hus for at kurere præsidenten med et ordentligt gok i nødden. Der viser sig dog at være langt farligere kræfter på spil, og Max må selv stille op som kandidat i præsidentvalget over for den mest elskede præsident i USA’s historie. Man skal ikke forvente dagsaktuel, politisk satire, for ud over et par Clinton-referencer er her ikke megen virkelighedsforbindelse. Til gengæld skal der mange beskidte tricks til for at sikre valgsejren, og afsnittet er et overflødighedshorn af anarkistisk humor og syrede gåder. Det leverer også seriens foreløbige komiske højdepunkt: et overdådigt musicalnummer med syngende og dansende Secret Service-agenter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her