Hvorfor trykke på bremsen i Lotus Espriten og køre rundt om Eiffeltårnet, når man nu lige så godt kan blæse lige ind under det? Så kan det også være, at ham den irriterende hollandske teenageknægt i politibilen med blinkende lygter og bulet forskærm bliver sat med et par meter. For hvis han rammer dig, bliver din bil også omdannet til en politibil, og sammen med ham skal du så jagte de to tyskere, der stadig er på fri fod i Paris. Sådan foregår et spil 'Midtown Madness 3' i Xbox Live, hvor man over en bredbåndsforbindelse kan spille online med spillere fra hele verden. 'Midtown Madness 3' fra Microsofts hånd kan bedst beskrives som en slags Luc Besson-'Taxi'-film, hvor du selv sidder bag rattet. Foruden Paris kan man drøne rundt i Washington D.C. og vælte lygtepæle, smadre butiksruder og forsøge at køre fodgængere ned. Men nej, de når altid lige at hoppe til side, hvilket egentlig er meget rart i forhold til spil som 'Grand Theft Auto 3', hvor man ikke kan sætte nøglen i tændingslåsen uden at dræbe 20 mennesker. Spillets singleplayerdel indeholder to kampagner, hvor du rundt i byerne kan tage forskellige job, som låser nye labre biler op. Det er ikke særligt underholdende, og den eneste grund til, at man slæber sig igennem, er for at få nogle nye biler at køre i. For dem skal man nemlig bruge, når man sidder sammen med en kammerat og fræser gennem Paris på hver sin halvdel af fjernsynsskærmen. Her fungerer spillet virkelig godt. Men helt op at ringe kommer det dog først, når man prøver det via Xbox Live og oplever at blive forfulgt gennem de smalle gader af hollandske skoleknægte, der ikke engang har kørekort, men som alligevel kan sno en Ford Mustang rundt i de smalle gader omkring Louvre-museet. Desværre har Microsoft ikke fået taget sig sammen til at udgive Xbox Live herhjemme endnu, og hvis man ikke som undertegnede har købt et sæt i Sverige, så er der ikke nogen grund til at købe spillet. Vent til Xbox Live kommer. Så kan det også være, at spillet er faldet i pris.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























