Digitale gladiatorkampe

Lyt til artiklen

Som kamikaze-gladiator hopper man fra den ene billedskønne arena til den anden, mens man alene eller med sit hold flækker fjender, transporterer bomber og generelt bare skaber så meget vold og panik som muligt - i singleplayer såvel som i det fremragende multiplayer. Det er ligeså hurtigt, hektisk og dybt uvirkeligt som de tidligere spil i serien - og heldigvis for det. Banerne svinger fra indestængte skakte til enorme udendørsarealer og er hver især pakket med et omfattende arsenal af raketkastere, lyngeværer og lignende. De billedskønne arenaer har et tilpas tåget og dystert omrids, og afrevne lemmer og paniske skrig hjælper til med at opbygge en herlig stemning, der er lige dele guillotine-henrettelse og 'Blade Runner'. Grafikken er god, men desværre kniber det lidt med nyskabelserne: hvor er de nye, vovede spilmuligheder? I hvert fald ikke i UT. Er man imidlertid træt af seriøse actionspil, og den verdensomfattende kamp imod terrorisme er UT et fremragende alternativ. Hektisk action, der netop lever i kraft af sin uvirkelighed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her