Desværre er der ikke nogen multiplayerdel med til pc'en, hvilket er klart en forringelse i forhold til forgængeren ('Grand Theft Auto II'), og det afholder spillet fra topkarakteren. Men som enkeltspiller holder det stadig hele vejen. Du er den hårde negl, der tvinges til et liv som håndlanger for byens mafiabosser, hvor du primært ved hjælp af stjålne biler og Uzi-maskinpistoler skal på jagt i underverdenen. Jo flere ugerninger du laver, jo flere fodgængere du kører over på vej ud at lave ugerninger, des mere vil politiet have fat i dig. Og snart befinder du dig i noget, der ligner en halvsmadret Mazda med 100 km/t og syv-otte politibiler i hælene. Det er fantastisk. Ligesom at styre en biljagt i en film. På mange områder fungerer pc-udgaven bedre end PS 2-udgaven. Grafikken er pænere (selv på min bedagede 800 MHz Pentium III er det flottere end på konsollen), og styringen med mus/tastatur er bedre, når man stiger ud af bilen. Med PlayStation 2-controlleren fandt man ofte sig selv skydende op i luften som til et tyrkisk bryllup. Spillet er stadig ultravoldeligt.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Nordmændene er i ekstase over spektakulært vikingefund
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























