Yihaa! Så er det lynende hurtige pindsvin Sonic tilbage i topform, som vi kender ham. Hans første eventyr til GameBoy Advance går da heller ikke stille af. I vanlig toptunet Sonicstil skal man som en ud af fire forskellige karakterer indsamle ringe, finde hemmelige baner og endda dyste imod sine GameBoy Advance-kompatible venner i den yderst vellykkede multiplayerdel. De i alt 12 baner er dejligt varierende i både grafisk tema, opbygning og udfordring dog uden nye elementer, hvis man er bekendt med Sonics toptunede univers. Grafikken er vidunderlig farverig, detaljeret og velanimeret, specielt når Sonic rigtigt kommer op i fart og tordner hen over skærmen. Alt i alt er dette underholdende om end ganske konservativ platformsaction af allerbedste Sonicskuffe, så er man fan af det blå pindsvin og hans venner og er i humør til et nostalgisk gensyn, er dette et fremragende bud.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce