Tron: Evolution: Glem spandex-dragten

Computerprogrammer i menneskeskikkelse bekæmper hinanden med frisbees i det visuelt gennemførte men svært håndterlige Tron: Evolution
Computerprogrammer i menneskeskikkelse bekæmper hinanden med frisbees i det visuelt gennemførte men svært håndterlige Tron: Evolution
Lyt til artiklen

Det første man bemærker ved 'Tron: Evolution' er den gennemført minimalistiske stil. Inspireret af eller nærmest en imitation af den seneste Tron-film byder også spillet på mennesker i spandex, der bebor en gråblå futuristisk verden, hvor vægge klatres af ligeså naturligt, som vi andre tjekker email.

Tron-filmene, hvoraf den første fik premiere i 1982 og nummer 2 kom sidste år, er som skræddersyet til at lave spiludgaver af. Filmene er nærmest computerspil i sig selv, da den originale film omhandler en hacker, der bliver fanget i computerens verden og omdannes til et program!

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her