Efter fem lange år i støbeskeen er ottende afsnit i 'Wizardry'-serien endelig udkommet, og det byder på velfungerende nostalgi for de mere gråhårede rollespilsnørder blandt os. En velfortalt historie gennemsyrer spillet fra start til slut, og i hulrummene mellem historiens forløb overlades initiativet i høj grad til spilleren, der via sammensætningen af eventyrere, valg af missioner og overordnede handlinger er med til at forme den gode historie. Hele 'Wizardry 8' emmer langt væk af stilsikre designvalg lige fra de klassiske monstre til det helt igennem fabelagtige stemmeskuespil, men derimod er grafikken så grovkornet og forældet, at selv Commodore 64-nostalgikere vil græmmes. I sidste ende fremstår 'Wizardry 8' som et utroligt velfungerende om end ganske uoriginalt rollespil, der på én gang virker gammelt og nyt, men mest af alt fortryllende.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Overraskende tæt gyser: 43 stemmer skiller nu kandidaterne i sydstat
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen