Du er en ræv med charme, superhelteattitude og lækker pels, og nu skal du redde hele galaksen. 'Star Fox Adventures' (SFA) er langtfra, hvad man ville betegne som et almindeligt spil. Mest fordi det er sjældent, at man ser sådan en stor portion fantasi, humor og fantastisk grafik samlet på et sted. Feinsmeckere af Nintendos ældre spillekonsoller vil nikke genkendende til den klassiske 'Star Fox'-franchise og disses hovedperson ræven Fox McCloud, men SFA er ganske anderledes end tidligere. Spillet er nu rykket over i action/adventure-genren, hvor man som Fox skal rende flere planeter tynde, mens han løser gåder, bekæmper fjender og taler med de indfødte. Som medhjælper til eventyret har man babydinosauren Tricky, der som en anden hund kan bjæffes ordrer til, men makkerskabet bliver desværre aldrig mere end en smart gimmick. Til gengæld rummer SFA store eventyrverdner og virkelig gode gåder, der forstår at ramme den rette balance mellem frustration og glæde, fordi de aldrig er deciderede ulogiske indenfor spillets univers. Desværre er hele kampsystemet en kedelig omgang trykknapperi på tid, men det kan man se bort fra, da kampene som regel er hurtigt overståede og derfor ikke udgør nogen større del af spillet. SFA er et klassisk eksempel på, hvordan et spils gode sider kan maskere de dårlige. Alle mavesure kritikpunkter glider umærkeligt i baggrunden, når stemningen og grafikken er så uovertruffen magisk, at man vitterligt suges ind i spillets univers. Det er et af den slags spil, man hurtigt kan forelske sig i og lige så hurtigt hade, men med sikkerhed sent vil glemme.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.