Den orange smadremand straffede både europæere, kinesere og pingviner med høje toldsatser i ugen, der helt som forudset blev et stort onemanshow

Den selvglade selvbruner nåede dårligt at nævne Grønland

Foto: Roald Als/POLITIKEN
Foto: Roald Als/POLITIKEN
Lyt til artiklen

Min arbejdsuge starter ofte med en tur gennem Ritzaus ugebriefing, hvor kollegerne fra det fine, gamle bureau giver deres bud på, hvem og hvad der kommer til at flyde rundt i nyhedsstrømmen. Overordnet set er det ikke noget svært job lige for tiden.

»Den kommende uge vil med stor sikkerhed igen blive præget af præsident (navnet udeladt af hensyn til læsernes nerver)’s gøren og laden«, lød udsigten for den uge, der slutter i dag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her