Interesseorganisationen Finans Danmark har fundet sin nye administrerende direktør, oplyser organisationen i en pressemeddelelse fredag formiddag.
Valget er faldet på Lars Gert Lose, der har en lang fortid som embedsmand med stillinger som departementschef i Udenrigsministeriet og ambassadør i USA. Han kommer senest fra en stilling hos den grønne kapitalforvalter Copenhagen Infrastructure Partners.
»At tage den erfaring og det potentiale med til Finans Danmark og skabe konkrete resultater for medlemmerne og i sidste ende det danske samfund anser jeg for en unik mulighed«, siger han i meddelelsen.
»Jeg skal uden tvivl lære mange nye ting, men jeg glæder mig til at begynde samarbejdet med de mange dygtige medarbejdere, bestyrelsen og formandskabet i Finans Danmark«, tilføjer han.
Lars Gert Lose tiltræder stillingen 1. maj næste år. Indtil da vil Ane Arnth Jensen varetage rollen som konstitueret administrerende direktør.
Organisationens seneste direktør, Ulrik Nørgaard, blev i juni udpeget som administrerende direktør for Nationalbanken.
ritzau
fortsæt med at læse




























