I en lang periode opholdt kunstneren Poul Janus Ipsen, der fylder 85, sig i New York. Her lærte han at male på inspiration fra det fascinerende og frastødende.

Som maler hører han til de hårdtslående

Poul Janus Ipsen har, siden han vendte hjem til Danmark i 1997 efter over tyve år i New York, haft Bogø som sin faste ramme. Foto: Finn Brasen
Poul Janus Ipsen har, siden han vendte hjem til Danmark i 1997 efter over tyve år i New York, haft Bogø som sin faste ramme. Foto: Finn Brasen
Lyt til artiklen

For en kunstner fra Poul Janus Ipsens generation var det naturligt først at udforske det abstrakte maleris muligheder, og i 1962 debuterede han på Charlottenborgs Forårsudstilling og Kunstnernes Efterårsudstilling. Men i takt med at han arbejdede sig frem mod et figurativt maleri, fik hans stil også en mere surrealistisk karakter.

Når mange herhjemme ikke kender Poul Janus Ipsens kunst særlig godt, er forklaringen, at han i en lang periode af sit aktive kunstnerliv – i over 20 år – boede og arbejdede i USA med adresse 620 Broadway, New York. Internationale udstillinger havde han også. New York var et naturligt valg, eftersom han som andre jævnaldrende havde en drøm om at slå igennem i byen, der efter Anden Verdenskrig havde afløst Paris som den moderne kunsts hovedstad. Den amerikanske mentalitet lærte ham meget om verden, som den ser ud i dag, og han lærte at male også på inspiration fra det, der fascinerer, samtidig med at det må virke frastødende.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her