Arkitekt Mette Carstad fylder 60.

Hun løfter opgaver for fællesskabet

De seneste syv år er det Rudersdal Kommune, der har nydt godt af Mette Carstads virke. Foto: Rudersdal Kommune
De seneste syv år er det Rudersdal Kommune, der har nydt godt af Mette Carstads virke. Foto: Rudersdal Kommune
Lyt til artiklen

Arkitekt Mette Carstad er en leder, der løfter opgaver for fællesskabet. I dag er hun ejendomschef i Rudersdal Kommune med ansvar for nybyggeri, ombygning, vedligehold, almene boliger, køb/salg og udvikling.

Hun blev i 1990 uddannet arkitekt fra Kunstakademiets Arkitektskole på afdelingen for industrielt design. Hun fik arbejde hos Henning Larsen, hvor hun beskæftigede sig med en stor infrastrukturopgave for udvidelsen af Københavns Lufthavn med nye fingre, konferencecenter og hotel og meget mere. Projektet blev opgivet, men gav hende god erfaring, som hun kunne tage med i senere opgaver.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her