Sidney Poitier, filmstar par excellence, er død. Han blev kaldt en onkel Tom, men havde stor positiv betydning for sortes vilkår i USA.

Nekrolog: Han var det perfekte levendegjorte alibi

    I 2009 blev Sidney Poitier tildelt den anerkendte 'Presidential Medal of Freedom' overrakt af den daværende amerikanske præsident, Barack Obama.   Foto: Jason Reed/Ritzau Scanpix
I 2009 blev Sidney Poitier tildelt den anerkendte 'Presidential Medal of Freedom' overrakt af den daværende amerikanske præsident, Barack Obama. Foto: Jason Reed/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Uden Sidney Poitier, der døde fredag, 94 år gammel, havde det 20. århundrede formet sig i en anden, og værre, retning.

Poitier, der af fag var skuespiller, efterlader sig en god håndfuld film, som han fortjener at blive husket for, selv om de færreste af dem måske holder i evigheden, men ikke mindst var han en ufortøvet og utrættelig forkæmper for menneskerettigheder i en tid, 50’erne og 60’erne, da USA mest behøvede sådan en forkæmper.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her