3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Holger Ove Bisgaard, der har markeret sig som byplanlægger, fylder 70 år.

Byplanlægger Holger Ove Bisgaard har præget Københavns Havns renæssance

Holger Bisgaard har haft en finger med i spillet om etablering af både Operaen og Skuespilhuset på den københavnske havnefront, som han holder så meget af. Foto: Julie Reinau
Holger Bisgaard har haft en finger med i spillet om etablering af både Operaen og Skuespilhuset på den københavnske havnefront, som han holder så meget af. Foto: Julie Reinau
Lyt til artiklen

Holger Bisgaard er en markant byplanlægger. En havnemand om nogen. Først stod han som planchef i kommunen i 1990’erne for transformationen af Roskilde Havn. Her blev det til en museumsø omkring Vikingeskibsmuseet med udbygning og vandrerhjem m.m.

Siden rejste han til Københavns Kommune, hvor han som planchef har været med til at genrejse hovedstaden. Fra 2000 fik han til opgave at få gang i boligbyggeriet i de gamle havneområder og skabe planer for væsentlige kulturhuse. Her stod han bag havneplaner som den vellykkede Sluseholmen, Operaen, Skuespilhuset og den noget døde bydel Amerika Plads.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her