Camilla Frank, der nu fylder 50, er efter 20 år tilbage på det magasin, hvor hun begyndte sin karriere. Men jobbet er ikke det samme.

Pludselig havde hun fire hulepindsvin

Camilla Frank er kendt for sin evne til at banke rusten af landets modemagasiner. Gennem karrieren har hun bl.a. været redaktør på Eurowoman, Alt for damerne og Costume, hvor hun begyndte sin chefredaktørkarriere og nu igen arbejder.  Foto: Miriam Dalsgaard
Camilla Frank er kendt for sin evne til at banke rusten af landets modemagasiner. Gennem karrieren har hun bl.a. været redaktør på Eurowoman, Alt for damerne og Costume, hvor hun begyndte sin chefredaktørkarriere og nu igen arbejder. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

Camilla Frank er – i hvert fald på papiret – tilbage i sit gamle job som chefredaktør på modemagasinet Costume i Danmark og Norge.

Her begyndte hun sin imponerende karriere i den danske modeverden som chefredaktør 2001-06, men hun har også været chefredaktør på både Eurowoman og Alt for damerne, hun har etableret det digitale modemedie Fashion Post og været administrerende direktør for Copenhagen Fashion Week. Senest har hun været redaktør på forlaget Gyldendal.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her