Tv-personen og radiomennesket Bengt Burg er død. Han blev 77 år.


Nekrolog: Skiftet til TV 2 var ublidt og voldsomt, men så blev han vært for Lykkehjulet

Beng Burg blev ked at det, da han blev fyret som vært for Lykkehjulet. Men slog sig til tåls med det og trøstede sig derudover med, at det ikke var, fordi han var dårlig. Der skulle bare ske noget nyt.  Foto: Aleksander Klug/Aleksander Klug
Beng Burg blev ked at det, da han blev fyret som vært for Lykkehjulet. Men slog sig til tåls med det og trøstede sig derudover med, at det ikke var, fordi han var dårlig. Der skulle bare ske noget nyt.  Foto: Aleksander Klug/Aleksander Klug
Lyt til artiklen

Da det amerikanske gameshowformat ’Lykkehjulet’ for første gang indtog de danske tv-skærme og fik hele befolkningen til at drømme om bærbare Toshiba-computere, duftserier og bløde plaider, var det ikke mindst på grund af værtsparret, der bestod af ’Kategorina’ Carina Jensen og så Bengt Burg.

Godt nok var TV 2’s felttog mod DR med underholdning a la United Bluff blevet indledt med den tidligere USA-korrespondent Michael Meyerheim som tovholder for bogstavlegen, men den smilende Burg blev ’Mr. Lykkehjulet’ i løbet af de i alt 11 år, han varetog rollen som ceremonimester i sammenhængen. Han og Carina var elsket af høj og lav for deres lydefri arbejde med vokaler og konsonanter – og de mange gæster, der gættede ord og sammensætninger, som var det meningen med selve livet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her