Digteren Lars Skinnebach fylder 50.

Køberne af hans bog skulle skrive under på, at de kun ville spise grøntsager de næste fem dage

Digteren Lars Skinnebach fotograferet af Miriam Dalsgaard.   Foto: Miriam Dalsgaard
Digteren Lars Skinnebach fotograferet af Miriam Dalsgaard. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

Man bliver nysgerrig efter at vide, hvordan Lars Skinnebach, der bor på Fanø, selv lever det ’eksemplariske liv’, som han ifølge et nyere digt mener, er den eneste vej ud af det sammenbrud af både demokrati og klima, han mener er indtruffet for længst. Hvad gør han f.eks., når han ikke har flere blækpatroner?

Han debuterede med digtsamlingen ’Det mindste paradis’ i 2000 og var tidligt ude med en kategorisk udmelding om kunstens eneste sande berettigelse. Som det hed på bagsiden af digtsamlingen ’Øvelser og rituelle tekster’ fra 2011: ’Kunst, der ikke beskæftiger sig med klimakrisen, er ikke værd at beskæftige sig med’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her