Mejerisønnen, piloten, medaljevinderen og det olympiske æresmedlem Niels Holst-Sørensen er død, 100 år.

Nekrolog: Han blev arresteret under Anden Verdenskrig og fik som prominent person lov til at træne under tysk bevogtning

    Niels Holst-Sørensen (fyldte 89 år 19.12.2011). Tidligere en af verdens bedste 400- og 800-meterløbere. Senere chef for Flyvevåbnet. For 70 år siden kåredes han til Årets Fund af Idrætsbladet.   Foto: Morten Langkilde/Morten Langkilde
Niels Holst-Sørensen (fyldte 89 år 19.12.2011). Tidligere en af verdens bedste 400- og 800-meterløbere. Senere chef for Flyvevåbnet. For 70 år siden kåredes han til Årets Fund af Idrætsbladet. Foto: Morten Langkilde/Morten Langkilde
Lyt til artiklen

Vi havde en aftale. Jeg skulle komme forbi det nærmest skovliggende hus i Gadevang ved Hillerød – og jeg skulle have smørkage med. Det skulle have været i sommer, men så blev det udskudt til efteråret og til december. Og nu er det for sent.

Niels Holst-Sørensen, en af den danske amatøridræts helt store skikkelser, både som aktiv løber og olympisk politiker, døde tirsdag i en alder af 100 år. (Hans mor blev 104).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her