Keramikeren Gunhild Aaberg kan jonglere med ler, så det både ligner arkitektur og æg, der er fundet i naturen. Nu fylder hun 85.

Det er 60 år siden, hun åbnede sit værksted. Og det kører stadig

  Gunhild Aabergs udtryk er råt og groft, men også meget sanseligt.
Gunhild Aabergs udtryk er råt og groft, men også meget sanseligt.
Lyt til artiklen

Siden 1964 har keramikeren Gunhild Aaberg arbejdet i Lille Strandstræde i Nyhavn i København. Det år åbnede hun nemlig værkstedet Strandstræde Keramik sammen med sine to kolleger fra Kunsthåndværkerskolen Jane Reumert og Beate Andersen.

I begyndelsen lavede de både kopper, kander og skåle, og de solgte ganske pænt fra første dag. Efterhånden bevægede de tre keramikeres former og udtryk sig i forskellige retninger, men de beholdt værkstedet sammen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her