Forfatter Maria Giacobbe er død, 95 år gammel. Selv om hun boede i Danmark det meste af sit liv, bar hun fødeøen Sardinien i hjertet.

Nekrolog: Hun bevarede sin fødeø i hjertet livet igennem

Maria Giacobbe modtog igennem livet en lang række italienske og danske udmærkelser og priser. Blandt andet var hun kommandør af ordenen Den Italienske Stjerne. Foto: Amalie Harder Hesel
Maria Giacobbe modtog igennem livet en lang række italienske og danske udmærkelser og priser. Blandt andet var hun kommandør af ordenen Den Italienske Stjerne. Foto: Amalie Harder Hesel
Lyt til artiklen

Det er en menneskeret at få lov at skrive på sit modersmål, mente Maria Giacobbe. Ellers bliver man amputeret i sin tilgang til sprog og kreativitet. Retten til at være flerkulturel forfægtede forfatteren, før det overhovedet var en gængs term herhjemme.

Maria Giacobbe blev dansk statsborger, blot fire år efter at hun var kommet til landet, og anså siden Danmark som sit fædreland, samtidig med at hun fastholdt kærligheden til fødeøen, den italienske ø Sardinien. Selv om hun flyttede fra øen som ung, skrev hun livet igennem på sit modersmål, ligesom hun dagligt var i telefonkontakt med familie, venner og bekendte på Sardinien og andetsteds i Italien.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her