•Fhv. folketingsmedlem, sekretær Sonja Albrink, Charlottenlund, er død. Hun blev 64 år.
Gårdejerdatteren fra Give fik en skatte- og revisionsuddannelse i Vejle Kommune, før hun blev optaget på sekretæruddannelsen i Aarhus.
Fra 1971 var hun skatterevisor ved amtsskatteinspektoraterne i København, Hørsholm og Holte, før hun i 1981 blev medlemssekretær for Centrum-Demokraterne på Christiansborg.
Hurtigt blev Sonja Albrink opstillet til Folketinget i Horsens- og Koldingkredsene, og her havde hun sæde fra 1989 til 2001, hvorefter hun bl.a. var sekretær for færøske folketingspolitikere i Venstres folketingsgruppe.
Sonja Albrink repræsenterede Centrum-Demokraterne i en række udvalg, og hun var ordfører på et bredt felt med fokus på især rets-, skatte- og erhvervspolitik.
Sonja Albrinks politiske virke kastede også poster af sig i Europarådet, Ligningsrådet, Jernbanerådet, Landsskatteretten, DDL og i Centrum-Demokraterne og Ligningskommissionen i Søllerød. •Fhv. overlæge Poul Viskum, Odense, er død. Han blev 90 år.Poul Viskum blev læge i 1948, og efter turnus på hospitaler i København virkede han fra 1958 og de følgende otte år som kommunelæge i Odense.
I 1960 blev han speciallæge i intern medicin, og fra 1966 til 1973 var Poul Viskum overlæge i geriatri i Odense. Samtidig virkede han som bedriftslæge i Lindø, før han 1975-77 var embedslæge i Svendborg.
Siden arbejdede han frem til 1987 som overlæge i arbejdsmedicin i Odense - en af landets første.
Han var en periode formand for Danske Arbejdsmedicineres Organisation.
Poul Viskum modtog K.K. Steinckes Mindelegat for sit arbejde med geriatri og Generalkonsul Ernst Karlsens Ærespris.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Politikens USA-korrespondent: Trump fik ikke Grønland, han fik bare lov at tage en sejrsrunde på de sociale medier
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Mads Mikkelsen havde tilsyneladende anbefalet platformen. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Debatindlæg af Lærke Malmbak