•Fhv. maskinarbejder Erik Otto Sigfred Nielsen, Brøndbyvester, er død, 86 år. Igennem hele sit lange liv var Erik Otto Sigfred Nielsen kendt for at kæmpe mange kampe for andre. I slutningen af krigen kæmpede han for Danmarks frihed i modstandsbevægelsen. Senere, som tillidsmand og aktiv i fagbevægelsen, kæmpede han for løn og ordentlige arbejdsvilkår for sine kollegaer, og han var med til at indføre femdages arbejdsuge på sin daværende arbejdsplads, Vitrohm. Erik Otto Sigfred Nielsen opnåede at være medlem i Dansk Arbejdsmands- og Specialarbejderforening/SiD/4F i 70 år. Han oplevede derfor at få en guldnål fra fagforeningen. Han var tillige politisk aktiv i Socialdemokratiet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Valget har givet en lang række 'for første gang'. Her er et udvalg
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce