Johannes Engberg

Lyt til artiklen

Johannes Engberg (kaldet Johs) deltog som helt ung i Finlandskrigen imod Sovjetunionen og var aktiv i modstandsbevægelsen.

Efter endt uddannelse blev han og hans kone, Jytte Engberg, i 1951 lærere på Askov Højskole. I 1959 skabte og udviklede de den nyoprettede Båring Højskole til en af de betydeligste nyere højskoler. Skolens grundlag var grundtvigsk og dertil præget af krigstidens erfaringer og af den aktive samfundsholdning og demokratiforståelse, som Hal Koch stod for på Krogerup. Efter Jytte Engbergs tidlige død i 1983 blev Johs senere gift med Helle Nørregård. Sammen fortsatte de højskolearbejdet på bl.a. Højskolernes Sekretariat i København. I to perioder var Johs Undervisningsministeriets inspektør for landets samlede højskolevirksomhed. Johs har gennem tiden gennemført et stort arbejde for højskolebevægelsen. Uhøjtideligt, muntert, med stor indsigt og med en aldrig svigtende vilje til ret og rimelighed. Mange højskolefolk – elever som lærere m.v. – har gennem livslange venskaber modtaget inspiration og støtte fra Johs.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her