Frede V. Nielsen

Lyt til artiklen

Ved sin afskedsforelæsning ’Fagdidaktikkens aktualitet og kunstens nødvendighed’, som Frede V. Nielsen holdt 8. juni 2012, havde han bygget forelæsningen op omkring de for ham tre mest betydningsfulde grunderfaringer, nemlig kunsten, naturen og sproget.

Frede V. Nielsen var gennem hele sit virke optaget af æstetiske udtryk og æstetiske erfaringer, som former mennesket gennem beskæftigelse med kunsten, naturen og sproget. Hans forfatterskab er ganske omfangsrigt – op mod 200 artikler, bøger, antologier, m.v., som han har skrevet eller redigeret, og udgangspunktet for disse ord er især hans publikationsvirksomhed. Han har haft og vil i lang tid fremover stadig have kolossal betydning for udviklingen af fagdidaktik og for musikpædagogik som videnskabeligt fagområde i Danmark og Norden. Han var en ledende skikkelse gennem opbygningen af faglige netværk og forskeruddannelse, samtidig med at han med ikke blot stor veneration, men også med stor realitetssans arbejdede for den almene musikundervisning og musiklæreruddannelse. Han blev ansat på den tidligere Danmarks Lærerhøjskole i 1971 og var i mere end 40 år en væsentlig ressource for institutionen, som i 2000 blev til Danmarks Pædagogiske Universitet og siden fusionerede med Aarhus Universitet. Han gjorde ofte opmærksom på, at de enkelte fagområder, herunder musikpædagogik, risikerer at miste betydning gennem sammenlægninger af fag og gennem den overfaglighed, der er en indirekte følge institutionssammenlægninger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her