Arne Nielsen blev ansat som elev i Post- og Telegrafvæsenet 1. september 1949 og fratrådte 23. februar 1995 - den dag, hvor Post Danmark blev oprettet. En periode på over 45 år, som kun var afbrudt af to års tjeneste i forsvaret, hvor han sluttede som premierløjtnant i telegraftropperne. Arne Nielsen har arbejdet under fem generaldirektører og virket som fast stedfortræder for de tre seneste (Poul Hansen, Hans Würtzen og Helge Israelsen). Arne Nielsens karriere begyndte med tjenstgøring ved en række postkontorer i Jylland. I1961 kom han til Post- og Telegrafvæsenet i København. Han havde forskellige stillinger i personaleafdelingen og blev i 1975 udnævnt til chef for afdelingen. I 1976 blev han fast stedfortræder for generaldirektøren. Årene fra 1975-80 var en problemfyldt periode. De såkaldte kinesere holdt faglige møder, arbejdsnedlæggelser florerede og skabte forsinkelser i postbesørgelsen. Desuden opstod der alvorlige problemer i forbindelse med ibrugtagningen af den nye Københavns Postterminal. I1980 blev han udnævnt til vicegeneraldirektør og har siden udelukkende beskæftiget sig med generel ledelse. I slutningen af 1989 opstod der i Postvæsenet problemer med økonomien og ledelsen, og efter generaldirektørens anmodning overtog han i 1990 ledelsen af Postvæsenet jævnsides med vicegeneraldirektørstillingen. Efter sin fratræden har Arne Nielsen udført en del konsulentopgaver.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Cafeejeren om sin yndlingsbog: »Jeg læser den hver sommerferie«
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen