Jens Bo Nielsen

Lyt til artiklen

Efter at have fået sin lægeuddannelse og ph.d. ved Københavns Universitet i 1993 blev Jens Bo Nielsen udnævnt til professor og institutleder ved Fysiologisk Institut, Kiel Universitet, Tyskland.

Han vendte tilbage til Københavns Universitet i 2000, hvor han har været professor ved Institut for Idræt siden 2003, og han har været tilknyttet Institut for Neurovidenskab og Farmakologi siden dets dannelse i 2006. Jens Bo Nielsen har forsket i hjernens styring af bevægelse i mere end 20 år. Han har især interesseret sig for de ændringer i nervesystemet, der er ansvarlige for forbedring af funktion ved læring, træning og især genoptræning efter hjerneskader.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her