Kombinationen af sygeplejefaglige og kulturelle aktiviteter har været en betydelig drivkraft for Sonja Refslund Skrumsager. I perioden 1980 til 2006 var hun rektor på Sygepleje- og Radiografskolen i Aalborg og indgik i den periode i en række faglige og fagpolitiske sammenhænge, bl.a. som medlem af det sagkyndige udvalg i Sundhedsstyrelsen og som medlem af det faglige råd i Dansk Institut for Sundheds- og Sygeplejeforskning. Hun blev uddannet på Sygeplejeskolen ved Århus Kommunehospital i 1965 og specialiserede sig herefter inden for psykiatrisk sygepleje. Op gennem 1970'erne var hun administrerende oversygeplejerske på Psykiatrisk Hospital i Aarhus og skrev sammen med J. Welner lærebog i psykiatri og psykiatrisk sygepleje. I perioden 1969-71 var hun formand for sygeplejerskerne i Århus Amt. I 1989 var hun initiativtager til at samle lederne af sundhedsuddannelserne i Aalborg om en række aktiviteter. Et resultat heraf blev oprettelsen af Sundheds CVU Aalborg, der i samme bygning samlede fem sundhedsuddannelser. Denne institution bestod fra 2002-2006. I 2006 blev hun konstitueret direktør for Sundheds CVU Aalborg og bidrog frem til 2007 sammen med andre til dannelsen af grundlaget for den institution, der i dag er kendt som Professionshøjskolen University College Nordjylland. Interesser uden for det det sundhedsmæssige felt er bl.a. musik og Sonja har i 14 år været formand for Aalborg Symfoniorkesters bestyrelse.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce