Tim Christensen har levet et helt liv med Køge Handelsskole - i 1978 blev han ansat timelærer, i 1981 fastansat som handelslærer, i 1989 blev han inspektør - og fra 1992 har han været direktør. Han fejrer dermed også i år 20-års jubilæum i direktørstolen. Tim Christensen har oplevet meget i sine år på Køge Handelsskole - f.eks. etableringen af Merkantil HG, Køge Handelsgymnasium og Kursuscentret. I skolens fysiske fremtoning har han også en væsentlig aktie: Køge Handelsskole gennemgik en større byggeproces - Ny skole - i 2009-2011, hvor skolen fysisk ændrede sig i de eksisterende rammer og voksede med 3.600 kvadratmeter. I september 2011 slog Køge Handelsskole dørene op for det nyeste knopspring - fire etager, som i dag rummer Køge Handelsgymnasium, auditorium og Kursuscentret. Processen er blevet dokumenteret i publikationen 'Ny skole - snapshot af flygtige øjeblikke'. Som direktør har Tim Christensen desuden været med til at tegne visionen om Campus Køge i samarbejde med Køge Kommune og uddannelsesinstitutioner lokalt og regionalt. Rundt om på markerne over for Køge Handelsskole og naboen EUC Sjælland indledes snart de første synlige beviser på, at Campus Køge bliver en realitet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Du ville ikke holde mere end 11 minutter i smatten, Lily Collins
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























