Janus Køster-Rasmussen 40 år

Lyt til artiklen

En far med den nyeste musik og fodbold som både job og hobby kan næppe interessemæssigt være det kedeligste at komme hjem til for de to små drenge, Janus Køster-Rasmussen har sammen med sin mangeårige kæreste, forfatter og kulturjournalist på Politiken, Camilla Stockmann.

Musikken og bolden er løbet som hovedspor i nu 40-årige Janus Køster-Rasmussens journalistiske karriere, siden han som ung retorikstuderende ved Københavns Universitet var i praktik på Politikens kulturredaktion i 1998- 1999.

Allerede under praktikken begyndte han skrive om hiphop og elektronisk musik, hvilket vil sige to genrer, der har været hans egen generations lydspor.

Efter praktikken blev den høje, ranglede og alligevel elegante Janus Køster-Rasmussen hængende i Politikens spalter som freelancer i en årrække.

Til glæde for de af hans nære aviskolleger, som nødig ville af med denne vidende og iderige fyr, der lejlighedsvis evner at runge et rum igennem med en forbløffende høj og befriende latterkaskade.

»Uhøjtideligt og sagligt« kalder han profilen i sit nuværende job, som han – temmelig typisk for ham – selv har været med til opfinde.

Nemlig det aktuelle ugentlige fodboldpodcast ’Fodboldmagasinet’ på DR Sporten.

Uhøjtidelig og saglig er også ord, der ret godt karakteriserer mennesket og journalisten Janus Køster-Rasmussen, hvis evner til både at skrive, lave radio og udvikle tv har gavnet ikke blot Politiken, men også medier som Euroman, Berlingske Tidende og DR’s afdelinger for ungdomskultur, historie og altså nu også sport.

Det har lignet en rolig og også naturlig jobudvikling. Som Janus-Køster Rasmussen har betonet med smittende lyst til at forandre og forbedre.

Han gør sit til, at hans stofområder ikke formidles kedeligt.

Dorte Hygum Sørensen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her