Nicolai Moresco

Lyt til artiklen

Nicolai Moresco, Dells administrerende direktør i Danmark, har igennem de sidste 12 år oplevet, at Dell er gået fra at være en hurtigt voksende pc-leverandør til at være en kompetencetung full-service it-løsningsvirksomhed. Det har betydet tilkøb af virksomheder og mange nye medarbejdere . Fra 2007-2010 var Nicolai udstationeret for Dell i Hyderabad, Indien. Det internationale element spiller stadig ind, idet han også er ansvarlig for Dells consumer & small business-salg i Vesteuropa. Han har handelseksamen fra CBS og executive MBA, Henley Management College. Han har tidl. været chef for hr og kundeservice i Ving Rejser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her