Kitte Flethøj Nottelmann fik efter tandlægeeksamen fra Århus Tandlægehøjskole i 1979 ansættelse i Randers Kommunale Tandpleje, hvor hun sluttede som konstitueret overtandlæge. Derefter arbejdede Kitte Flethøj Nottelmann i Sundhedsstyrelsen som tandlægekonsulent med ansvar for godkendelse af udenlandske autorisationer og uddannelser. Fra 2002 har Kitte Flethøj Nottelmann været overtandlæge og chef for den kommunale tandpleje i Brøndby Kommune. Her har Kitte Flethøj Nottelmann stået i spidsen for en centralisering og opgradering af klinikfaciliteterne, så man i 2012 kunne indvie en totalt ombygget og renoveret centralklinik, hvor der arbejdes efter de nyeste tandbevarende behandlingsprincipper. Kitte Flethøj Nottelmann er et meget fagligt aktivt medlem af redaktionen for De offentlige Tandlægers fagtidsskrift, ligesom hun er en afholdt mentor for yngre kolleger. Kitte Flethøj Nottelmann er hyppigt beskikket som censor ved tandlægeuddannelserne i såvel Aarhus som København.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























