Per Sander er uddannet civilingeniør fra Danmarks Tekniske Universitet i Kgs. Lyngby. Karrieren begyndte i en rådgivende ingeniørvirksomhed, hvor Per Sander arbejdede med geoteknik og havnebygning samt husbygning. I 1989 blev Per Sander ansat i Winterthur Forsikring, hvor han primært arbejdede med skader vedrørende arkitekt- og ingeniøransvarsforsikringer. Tryg overtog i 1995 Winterthurs danske forretning, og Per Sander har nu arbejdet i 23 år med både underwriting og skader inden for arkitektansvarsområdet og er i dag er afdelingsleder for området.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hvis du tror, at ulven er jydernes problem, skal du måske tro om igen
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Salg af lejligheder i københavnsk boligområde kaldes »pinligt og dybt problematisk«
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Da Pia Olsen Dyhr indtog talerstolen, kunne man tydeligt høre, at noget er i gære på Marienborg
-
Da jeg slettede Instagram, stod jeg pludselig med et uforudset problem
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lawand Hiwa Namo
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Debatindlæg af Lise Coermann Mathiesen og Rune Baastrup
Kronik af Sofie Risager Villadsen




























