Louise Scheele Elling er cand.comm. med kunstformidling som speciale. Hun har som en af de få herhjemme fået lov til at skræddersy sin uddannelse som en unik blanding af studier på universiteterne RUC og KUA. Kunstformidlingen blev bl.a. trænet på American University i Washington med praktisk arbejde på The National Gallerys formidlingsafdeling i samme by. Hun skrev speciale på Tate Modern i London med daværende museumsdirektør Lars Nittve som mentor. I København arbejdede hun under studierne som vagt på Den Hirschsprungske Samling. En dag kom søndagsomviseren ikke, og så sprang Louise Scheele Elling ind og gengav Skagensmalernes historier så levende, at hun fik fanmail og forstod, at det nok var formidlingstalentet, hun skulle leve af. Som børnekulturkonsulent i Birkerød kommune, hvor hun stod bag landets første kultur- og fritidspolitik formuleret af kommunens egne børn og unge, introducerede hun det første miljørollespil med mange hundrede deltagere i tæt samarbejde med Martin 'Barda' Rauff-Nielen. Så flyttede hun til Sverige med sin svenske mand og etablerede her Skånes første arbejdsformidling for pensionister kaldet Farmor- og Farfar Formidlingen. Imens skrev hun Magnolia Press' bestseller 'Flirt med livet' sammen med filosoffen Lars H. Ylander. I dag er Louise Scheele Elling projektmager, foredragsholder, underviser, forfatter og medlem af bestyrelser.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























