I de seneste to år har han forklaret DR's licensbetalere, hvordan det går med økonomien herhjemme og ude i verden, prøvet at sætte tingene i den rette sammenhæng i en finanskrise af historiske dimensioner. Han tror på et liv med overskud i mere end bare økonomisk forstand. Hans konstruktive syn på samfundsøkonomien, privatøkonomi og investeringer, et netop den røde tråd i hans nyeste bogen 'Et liv med overskud'. Før krisen skrev han bogen 'En sikker investering', som lagde vægt på, at det ikke nytter at satse på store afkast, men at man i stedet bør bruge kræfterne på at gardere sig mod markedets luner. I dag arbejder han på den nylancerede DR2 . Det sker blandt andet med Engmanns 'Mikro/Makro'. Karsten Engmann Jensen er uddannet cand. polit. fra Københavns universitet, har undervist, været økonom i Danmarks Nationalbank, cheføkonom i Institut for Konjunkturanalyse og økonom på dagbladet Børsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce