Efter studier i Spanien og Frankrig blev Otto Christian Schepelern kandidat i historie fra Københavns Universitet i 1971. Fra gymnasieskolen kom han ind i Udenrigsministeriet i forbindelse med EF-medlemskabet 1973 og nåede at fejre 40-års jubilæum i statens tjeneste. Karrieren her har været opdelt mellem almindelig diplomatisk udetjeneste ved ambassaderne i Madrid, Athen, Stockholm og FN-missionen i New York og arbejdet hjemme i Udenrigsministeriet som specialist i arkiver og historiske spørgsmål. På sine udeposter har han bistået landsmænd i konflikt med lokale myndigheder, og under arbejdet Grækenland 1984-88 gik han aktivt ind i projektet om oprettelse af Det Danske Institut i Athen, der blev til virkelighed 1992. I København efterfulgte han dr.phil. Klaus Kjølsen som overarkivar 1992-99. Det var en brydningstid efter Murens fald, og det betød en stadige afvejning mellem Danmarks internationale forpligtelser f.eks. i forhold til Nato og princippet om størst mulig åbenhed i adgangen til diplomatisk materiale.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.