Niels-Ulrik Moustsen

Lyt til artiklen

Da Danske Bank 7. februar aflagde regnskab for 2012, leverede koncernens kapitalforvalter, Danske Capital, med Niels-Ulrik Mousten i spidsen en rekordindtjening på mere end 1 milliard kroner. Nu når han - med 50 års fødselsdagen - selv en personlig milepæl. Karrieren tog for alvor fart, da han i 1987 blev cand.merc. fra Handelshøjskolen i København, i dag CBS, og vekslede studiejobbet hos BankInvest til en fuldtidsstilling som finansanalytiker samme sted. Som 27-årig blev Niels-Ulrik Mousten aktiechef i Unibank Investment Management, i dag Nordea.

Her tilbragte han knap ti år. I slutningen af 1990’erne var man andre steder i finansmiljøet begyndt at lægge mærke til den unge aktiechefs evner. I 1999hentede SEB Asset Management ham ind som administrerende direktør.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her