Det A.P. Møller-ejede Maersk Sealand har sikret sig en milliardordre fra verdens største våbenproducent, Lockheed Martin. Rederiet skal stå for transporten af flydele i det dyreste og største flyprojekt nogensinde, skriver dagbladet Børsen. Projektbudget: 20.000.000.000.000 kr. Joint Strike Fighter har et budget på omkring 3.000 milliarder dollar (knap 20.000 milliarder kroner) over de næste 40 år, hvor der skal produceres op mod 5000 topmoderne jagerfly. Flyene skal erstatte F-16-flyene. Ordre i milliardklassen Lockheed Martins vicepræsident, Tom Burbage, har netop været i Danmark for at forhandle aftalen på plads. Ifølge Lockheed Martins direktør for Norden, Dana Pierce, er der tale om en ordre i milliardstørrelsen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun troede, at danskerne ville ændre adfærd, men de holder fast: »Fornægtelse, benægtelse og fortrængning er i spil her«
-
»Det er også tabubelagt at sige højt, at man ikke er klar«
-
Roskilde-chef om annoncerede kæmpefester: »Det går ikke«
-
Hun træner en særlig muskel hver dag
-
Se billederne: Så er festivalpladsen åben
-
Højesteret giver Trump mere magt – og først ved afgrunden siger den stop
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Peter Muschinsky
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























